W ciągu roku zawsze wielu wynalazców i firm kontaktuje się z nami w celu stworzenia prototypu.
Niektórzy mają szkice na papierowej serwetce i chcą, aby nowy produkt został zaprojektowany i prototypowany lub wydrukowany w wersji 3D. Inni mogą mieć produkty, które są już zaprojektowane i chcą, abyśmy zbudowali prototyp. Omówmy ostatni scenariusz, ponieważ wiele osób ma pytania dotyczące tego, co jest potrzebne do zbudowania prototypu. Omówimy również niektóre trudności, z którymi może spotkać się konstruktor prototypu.
Najważniejsze z nich to
- Brak dostępnych plików 3D CAD. Obecnie większość metod produkcji wymaga plików 3D CAD. Są to trójwymiarowe reprezentacje projektu produktu i są wykorzystywane do drukowania 3D. Pliki 3D CAD są również wykorzystywane do obróbki skrawaniem i produkcji form. Pamiętaj, że zanim zaangażujesz konsultanta do zaprojektowania produktu, upewnij się, że posiadasz wszystkie wygenerowane projekty, w tym pliki 3D CAD. Od czasu do czasu spotykamy się z wynalazcami, którzy nie posiadają plików 3D i dowiadują się, że nie zapłacili projektantowi. Jest to również pewny sposób na nieotrzymanie potrzebnych plików.
- Części nie mogą być produkowane zgodnie z projektem. Tak, kiedy projektujesz produkty, musisz wiedzieć, jakiej metody produkcji użyć do masowej produkcji, i to na długo przed rozpoczęciem projektowania. Na przykład, części obrabiane maszynowo z aluminium będą miały zupełnie inną konstrukcję niż gdyby były formowane wtryskowo z tworzywa sztucznego. Ponadto niektóre części mogą być zbyt cienkie i delikatne, podczas gdy inne mogą być zbyt grube dla danej metody produkcji.
- Produkt wygląda pięknie... na zewnątrz... nawet w przypadku rozwoju produktu, piękno tkwi tylko w skórze. Spotkaliśmy się z kilkoma naprawdę pięknymi projektami, których nie można było zmontować, ponieważ nie miały otworów na śruby ani elementów montażowych wewnątrz dla komponentów wewnętrznych. Zasadniczo więc zaprojektowano tylko połowę produktu, na zewnątrz. W tym przypadku zapytaliśmy inżyniera, który miał wieloletnie doświadczenie, jak zamierza złożyć produkt do produkcji. Odpowiedź brzmiała, że to firma prototypująca powinna się tego dowiedzieć... Chociaż nie mamy problemów z naprawianiem projektów, czuliśmy się źle z wynalazcą, który wierzył, że jego produkt jest skończony i gotowy do produkcji. Upewnij się, że zatrudniasz inżyniera, który projektuje produkty nadające się do produkcji.
- Części nie pasują do siebie. Za każdym razem, gdy wytwarzasz produkt, wymiary nie będą dokładne ze względu na tolerancje produkcyjne, więc projekt musi uwzględniać te różnice. Czasami widzimy proste błędy, takie jak próba włożenia szpilki 0,5″ do otworu 0,5″, który nie będzie działał, nawet jeśli został wykonany dokładnie według specyfikacji. W takim przypadku kołek należy wcisnąć do otworu siłą lub zmienić tolerancję tak, aby otwór był większy, a kołek mniejszy i będzie się dobrze wsuwał.
- Stosowanie niestandardowych części. Niedawno widzieliśmy ramy, które miały być teleskopowe z bardzo wąskim promieniem gięcia (czytaj niemożliwe) w niestandardowych rozmiarach. Aby móc prototypować zgodnie ze specyfikacją, należy zakupić narzędzia do wytłaczania (drogie, jeśli chcesz zrobić tylko jedno) lub przeprojektować części do produkcji. Powszechne jest również stosowanie niestandardowych śrub i nietypowych gwintów. Projektując produkty, upewnij się, że możesz znaleźć firmę, która sprzedaje części i sprawdzić, czy ma daną część w magazynie. Jeśli nie możesz znaleźć części podczas procesu projektowania, prawdopodobnie nie znajdziesz ich również podczas produkcji.
- Prawie wszystko można wydrukować w 3D, nawet jeśli nie można tego zrobić w żadnym innym procesie. Ponownie, często zdarza się, że klient mówi, że prototyp działa dobrze, ale nie może uzyskać żadnych ofert od producenta, ponieważ projekt nie jest możliwy do wyprodukowania. Zazwyczaj możemy zmienić te części, stosując zasady projektowania pod kątem możliwości produkcyjnych.
Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami, a chętnie Ci pomożemy.
Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej: www.phi2.com lub +1.904.646.5666
"Projektowanie Produktu"